Az apák többnyire érzelmileg bevonódnak a szülésbe, hiszen az általuk leginkább szeretett személyekről szól a szülés/születés. Így nem biztos, hogy meg tudják ítélni, hogy az adott pillanatban mi a legnagyobb segítség a kismamának.
A dúlák olyan tapasztalatokkal és tudással rendelkeznek a vajúdást és szülést tekintve, hogy mind az édesanyának, mind az édesapának nagy segítségére lehetnek. Sok apukát –főleg az első szülés esetén – váratlanul érhetnek a vajúdás egyes szakaszaiban történő változások, hiszen ekkor a nő megváltozott tudatállapotban van, ez sok esetben meglepő viselkedésváltozásokkal járhat, ami teljesen természetes, de mégis az édesapáknak nehezen kezelhető szituációt okozhat. Ilyenkor a dúla az apát is támogatja, segít neki túllendülni a nehézségeken, és segíti őt bevonódni a kismama körüli feladatokba.
Igen, hiszen más a dúla, és más a szülésznő szerepe, feladata. A dúla lelki és fizikai támogatást nyújt az anyának, illetve, ha szükséges, az apának is (ld. a dúla menüpontot).
A dúla a vajúdás megkezdésétől, vagy az anya igényétől függően kísérheti, támogathatja az anyát. A választott szülésznő, ha esetleg ügyeletes is egyben, nem tud folyamatosan a kismama mellett lenni, hiszen a többi szülő nőről is gondoskodnia kell.
A dúlák – Magyarországon – függetlenek, és nem feltétlenül rendelkeznek egészségügyi végzettséggel, így vizsgálatokat nem végeznek. Feladatuk a megszakítás nélküli támogatás, az anya kényelmének biztosítása.
Léteznek otthonszülést kísérő dúlák, de Magyarországon a dúlák nagy része kórházi szüléseket kísér – mint ahogyan a Békés Dúlakör dúlái is.
Érdemes konzultálni erről az adott kórház szülészetén, vagy választott orvosunknál. Szerencsére egyre több kórházba beengedik az apa mellett a dúlát is. Vannak azonban olyan kórházak, ahol csak egy kísérőt engednek be a szülő nővel, és ekkor dönteni kell, hogy az apa, vagy a dúla legyen majd az anya mellett.
Sajnos létezik olyan kórház is ahová dúlát egyáltalán nem engednek be.
Minél korábban jelentkezik a kismama, annál több lehetőség van találkozni, és megismerni az anya elképzeléseit, igényeit. Ez a záloga annak, hogy a dúla valóban személyre szabott segítséget tudjon nyújtani az anyának. Ha az apa is bent lesz a szülésnél, legalább egyszer neki is érdemes találkozni a dúlával.
A dúla nem hozhat döntéseket az anya helyett – sem a várandósság során, sem pedig a szülés ideje alatt. A dúla abban segíthet, hogy minden szülés előtt álló nő megtalálja a saját egyéni útját, s, hogy az adott esetben informált döntéseket tudjon hozni.
A dúla nem javasolhat orvost, hiszen, mindenkinek mások az elképzelései a szüléssel kapcsolatban. Ami az egyik anyának jó, és beválik, nem biztos, hogy megfelelő lesz egy másik kismamának. személyes szimpátia kihangsúlyozása
A dúla viszont támpontot tud adni abban, hogy mi alapján érdemes orvost választani, milyen kérdéseket fontos átbeszélni, milyen apró, lényeges részletekre érdemes odafigyelni a leendő választott orvossal történő beszélgetésnél.